התאמת סוג הקמין לסביבת המגורים - א. ברפמן קמינים

קמין הוא פתרון חימום אידיאלי שיכול לסייע גם במדינה עם אקלים ים תיכוני כמו ישראל. הפעלת הקמין יעילה לכל אורך הקיץ, הוא חוסך בהוצאות חשמל ואנרגיה ובעזרתו אפשר גם למנוע פערי טמפרטורות והפרשים בין חדרי הבית.

עם זאת, התנאי החשוב ביותר לניצול היתרונות של התקין הוא התאמתו לסביבת המגורים. אז איך עושים זאת?

מקום המגורים ושיקולי בטיחות

התאמת קמין לסביבת המגורים נשענת על מספר שיקולים. ראשית, כדאי להתאים את המגורים לטמפרטורות הממוצעות בכל אזור מגורים לאורך השנה. כך למשל קמינים שמיועדים עבור בעלי בתים פרטיים בירושלים או ברמת הגולן לא יהיו אותם קמינים שמתאימים לתושבי תל אביב או באר שבע. בשביל לבצע את ההתאמה הזו, אפשר להיעזר בנתוני השירות המטאורולוגי לגבי טמפרטורות לאורך השנה וכמובן להתייעץ עם אנשי מקצוע.

שנית, התאמת קמין לסביבת המגורים נשענת על שיקולי בטיחות. כאן בודקים איפה עדיף להתקין קמין עץ לעומת קמין גז ומה כרוך בתדלוק והשגת אנרגיה עבור קמין נפט. מטבע הדברים, לכל סוג של קמין מפרט אחר לחלוטין והשיקול העיקרי הוא לשמור על בטיחות כאשר מפעילים או מתחזקים אותו. אם רוצים לדעת באופן קונקרטי איך להתאים את הקמין לסביבת המגורים, צריך לבדוק מה המרחק שלו מהחדרים ומה המקום הנכון להצבת מכלי הגז, חביות הנפט או העצים.

אופי השימוש ומספר הנפשות

התאמת קמין לסביבת המגורים מתבצעת גם בהיבט של אופי השימוש. כל משפחה יכולה לבחור להשתמש בקמינים בצורה אחרת, אך כדי לנצל את היתרונות שלהם צריך לבדוק את המפרט הטכני. המפרט הטכני מרמז כמה שעות הפעלה יכול הקמין לעבוד בלי להזדקק לאנרגיה נוספת, כמה זמן יעבור מהרגע שמדליקים אותו ועד שמרגישים את החום ומה היא הדרך הטובה ביותר להשתמש בו גם בימים קרים במיוחד.

חוץ מזה, יש לקחת בחשבון את התאמת הקמין לסביבת המגורים כולה – אבל גם למספר הנפשות בתוך הבית. משפחה גדולה עם מספר חדרים גדול והרבה נפשות תצטרך קמין שמסוגל להתמודד עם העומס, בעוד בדירות שנמצאות בתוך בנייני מגורים משותפים או בבתים קטנים יותר אפשר להסתפק בקמין בסיסי בלבד.

איך משווים בין סוגי קמינים?

מטבע הדברים, לא מצופה מלקוחות הקצה להתאים לבדם את הקמין לסביבת המגורים או לדרישות. הדרך הנכונה לעשות זאת היא לערב אנשי מקצוע בשלבים המוקדמים של התאמת קמין לסביבת המגורים ולבדוק לעומק את ההבדלים במפרט הטכני ובמחירים. אם מעוניינים בכך, אפשר גם לקבל הצעת מחיר שכוללת בתוכה התקנה ואחריות על קמין עץ, קמין גז וקמין נפט ולהתייחס לעלויות העקיפות והישירות בטווח הארוך.

בסופו של דבר, המטרה של קמין היא לספק פתרון חימום עבור סביבת המגורים ובאופן שעולה בקנה אחד עם צרכי המשפחה. לא מדובר רק על הוצאה חד פעמית אלא על אמצעי שמשדרג את ערך הנכס ומשביח אותו. אם רוצים למנוע הוצאות אחזקה מיותרות, כדאי להתאים את הקמין למספר הנפשות וסביבה הגיאוגרפית. לאחר מכן, כל שנותר הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע ולתאם התקנה של קמין עץ, קמין גז או קמין נפט ברמה הגבוהה ביותר.