כיצד תתחזקו את הקמין שלכם

טיפים אפקטיביים לשמירה על הקמין לאורך שנים

על העובדה שהקמין מכניס מנות גדושות של שיק חמים וסטייל מעודכן לכל חלל בו מוצב, אין בכלל ויכוח. הקמין הוא אחד האלמנטים הדומיננטיים ובעלי הנוכחות שמכתיבים טון עיצובי ברור ומוסרים בשמכם מסר אפוף טעם טוב, לסביבה. היתרון הגדול של הקמין הוא שלצד החן הרב הוא ניחן בפרקטיקה ונחשב לגוף חימום אפקטיבי מאוד ובעל עוצמה. מי שישב פעם בסביבתו של קמין המפיץ חום רך וקטיפתי סביבו, לא ישכח את התחושה הרכה והנעימה.

כיום קיימים מגוון סוגי קמינים הפועלים בטכנולוגיות שונות. הטיפים שליקטנו כאן עבורכם, יאפשרו לכם להאריך את חיי הקמין שלכם, מאוד, להעלות את רמת האפקטיביות שלו לאורך זמן ולשמור על רמת בטיחות גבוהה.

קמין עץ

אוהבי קמין עץ לא יוכלו להתרגל לעולם, כנראה, לשום קמין אחר. קסם העץ כובש וקשה מאוד להתחרות בו.

כך תדאגו להסקה איכותית

הקפידו לבחור עץ באיכות גבוהה וברמת לחות שלא עולה על 20%. עץ שאינו איכותי דיו, פוגע באיכות החימום ובקלות הדלקת הקמין, גורם לרמות פיח גבוהות ולהשחרת החלון, וגורם נזק מצטבר לקמין.

בפעמים הראשונות חשוב להקפיד להשתמש בלא יותר משלוש חתיכות גזעי עץ. בהמשך וודאו כי כמות עצי ההסקה אינה תופסת יותר ממחצית הנפח של תא הבעירה. גם בתפעול השוטף, בעתיד, מומלץ למלא את הקמין מספר פעמים בכמויות קטנות במקום למלא אותו בבת אחת בכמות עצים גדולה.

אחרי כל מילוי, רצוי להגביר את עוצמת הבעירה. באופן הזה יסולקו, במהרה, החומרים הנדיפים המשתחררים מהעץ. שימו לב כי בעירה נמוכה מאוד לאורך זמן ממושך, גורמת להצטברות משקעים של נוזלים ומוצקים על חלון התנור ובתוך הארובה.

הארובה

הארובה היא לב הקמין. ארובה נקיה ופנויה, תבטיח תפוקה עוצמתית ואיכותית מאוד. את ארובת הקמין יש לנקות ניקיון יסודי פעמיים בשנה- פעם אחת לפני ההסקה הראשונה, בפתחה של כל עונה ופעם שניה במהלך העונה עצמה. לצורך פעולת הניקוי יש לדאוג ולהזמין בעל מקצוע מוסמך, שיוכל בנוסף לבדוק את חיבור הקמין לארובה ולוודא שמערכת הקמין תקינה. חשוב מאוד שהארובה תהיה ריקה מכל עצם או חפץ פנימי זר.

בעת הניקוי וודאו כי הדיפלקטור הוסר (מדף הסטת העשן). הדיפלקטור נמצא מעל לקמין והוא נוטה לאגור כמויות גדולות של פיח.

מגירת אפר

בעת השימוש הקבוע בקמין, הקפידו על ריקון מגירת האפר, כך תבטיחו שעודפי אפר שעלולים לסתום את הסבכה או לפגוע בתפקודה, לא יצטברו בה. כדי להקל על הפעולה ולהבטיח שתהיה יסודית, תוכלו להצטייד בדלי אפר ביתי. הדלי מתחבר לצינור שואב האבק הביתי, המנקה ביסודיות ובקלות, ושואב אליו את כל האפר שהצטבר, ללא גרימת כל נזק.

תחזוקה עונתית

בסיום העונה הקרה, יש להקפיד ולנקות את כל חלקי הקמין הפנימיים, תוך קירצוף מצבורי הזפת, במברשת קשה. לצורך ניקיון יסודי ונוח יותר, רצוי לפרק את החלקים הניתנים לפירוק דוגמת הסבכה, רצפת מוקד הבערה, משענות לעצים ונוספים.

*** טיפ משדרג! בתום הניקוי, נהוג למשוח את כל חלקי היציקה ב- Zebralin שחור, חומר ייעודי, שיחזיר לתנור את הברק המקורי וישמור מפני היווצרות חלודה. החומר הזה אינו זמין בישראל, אך יש לו תחליף איכותי שלא נופל ממנו. שימוש במבריק נירוסטה יעשה בדיוק את אותה העבודה.
מומלץ מאוד להשאיר את מעברי האוויר פתוחים במשך הקיץ, כדי לאפשר זרימה חופשית של אוויר בתנור ובארובה.

אם אתם בעלי צימרים או דירות נופש, חשוב להקפיד הקפדה יתרה על הוראות התחזוקה. שימוש שאינו רציף וקבוע, גורם, למשל, לתופעות חוזרות של עיבוי, המגביר את היווצרות החלודה.

 

אמצעי זהירות

1. שימוש בידית קרה- לקמין ידית בריח מיוחדת הנשארת קרה (Cool Touch), גם בזמן הבעירה. שאר חלקי הקמין חמים מאוד לכן חשוב לזכור להשתמש בה בעת פתיחת תא הבערה ולהימנע מכוויות. חלון הקמין חם במיוחד. וודאו שילדיכם הקטנים לא מתקרבים אליו וכמו כן, הרחיקו ממנו חפצים רגישים לחום.
2. שמירה על דלת סגורה בעת ההדלקה- אסור בשום אופן להפעיל את הקמין בדלת פתוחה. החום שייפלט החוצה כתוצאה מהדלקה באופן הזה, עלול לגרום למכות חום מסוכנות.

3. פתיחת הדלת- פתיחת דלת הקמין, חייבת להיעשות בהדרגה. ראשית, יש לפתוח פתח צר ביותר ורק לאחר מכן להרחיב את הפתיחה. כך תמנעו פריצת אש מהתא, ומכות חום.

4. כיבוי והדלקה- את הקמין יש להדליק ולכבות אך ורק באמצעים היעודיים בהתאם להוראות הבטיחות. חל איסור חמור להדליק עצים באמצעות חומר נוזלי וכמו כן, אין לכבות את האש בעזרת מים.

זה הזמן לחדש את המנוי לעיתון. נייר עיתון יקל עליכם את ההדלקה.

הניחו קוביות דלק מוצק או קש על רצפת הקמין.

בשכבות השניה והשלישית, הניחו זרדים ומעליהם ענפים קטנים ויבשים לגמרי.

בשכבה הרביעית הניחו ענפים או חלקי עץ גדולים יותר, בקוטר של כ-3 ס”מ.

כעת, הדליקו את נייר העיתון בעזרת גפרור, סגרו את דלת החזית ופתחו את פתחי האוויר לגמרי.

כאשר האש אוחזת בעץ ונראה שהלהבה עומדת בזכות עצמה, ניתן לגשת למילוי התנור בעץ.

סביבת הקמין

פעולת הקמין עוצמתית מאוד ולכן חשוב מאוד לוודא כי מכל צדדיו של הקמין אין חומרים דליקים או רגישים לחום. הקפדה יתרה בעניין הזה נדרשת במידה וברשותכם גג רעפים. חשוב כי הארובה העוברת בחלל הגג תהיה מרוחקת 25 ס"מ, לפחות, מכל חומר דליק או רגיש לחום, בהתאם לתקן הישראלי לארובות קמינים.

יש לוודא כי הקיר הסמוך לקמין עשוי חומרים עמידים בחום, דוגמת בלוקים, גבס ייעודי, טיח מתאים ונוספים.

אם בקיר הסמוך לקמין עוברת צנרת חשמל יש לדאוג לשימוש בחומרי בידוד יעודיים לבידוד מחום.

 

לקמין שלכם יש תעודת זהות

אתם מופתעים? ככה זה עם קמין, המגיע מבית יוצר איכותי ואמין.

לוחיות הנושאות על גבן את מספר הזהות של הקמין מוצמדות במקומות שונים על גבי הקמין, מתחת למיכל האפר, הטבעה על היציקה עצמה, לוחית בחלקו האחורי של הקמין ובמקומות נסתרים נוספים. מיקום לוחית הזיהוי משתנה מיצרן ליצרן. על גבי הלוחית מוטבע מספר הייצור של הקמין. מספר זה נועד בעיקר להזמנת חלקי חילוף, בעתיד.

קמין גז

אם אתם מאוהבי הנוחות והחיים הטובים, אין ספק שקמין הגז הוא התשובה המושלמת עבורכם. נוחות שקטה ואיכותית, מאפיינת את קמין הגז. כל שתדרשו לעשות הוא ללחוץ על כפתורי השלט ולשחק עם עוצמת הבעירה. קמיני הגז מגיעים במנעד מעורר השראה של דגמים, מהקלאסי ועד קמינים בעלי קו אורבני ומינימליסטי מאוד. הגחלים הקרמיות שמעבר ללוח הזכוכית נראות כגחלי עץ לוחשות, לכל דבר. הקמין המסוגנן, מעניק חווית משתמש נוחה ומפנקת ובאותה העת שוטף את החלל באווירה חמימה, אפופת סטייל.

התקנה ותחזוקה

חברת הגז עמה אתם עובדים היא האחראית על חיבור הקמין למערכת אספקת הגז ועליכם לדאוג לקבלת אישור סופי להפעלה, מחברת הגז. התקנת קמין גז מתבצעת אך ורק על- ידי טכנאי גז מוסמך!

קמין הגז נוח מאוד לתפעול ואינו דורש תחזוקה מורכבת. אחת לשנה, לפני עונת החורף יש להזמין טכנאי שירות מוסמך, לצורך בדיקה תקופתית של המבער, לבדוק כי חלל הארובה פתוח ונקי מעצמים זרים ולביצוע בדיקת תקינות כללית.

סביבת הקמין

ראה סביבת הקמין בסעיף: קמין עצים

אמצעי זהירות

יש להשתמש אך ורק בגז המאושר לשימוש כרשום בהוראות היצרן ואין להמיר לכל סוג גז אחר.

אין לנסות ולהדליק את הקמין באמצעות כל חומר אחר למעט הגז שאושר לשימוש.

חיבור הקמין לברז הגז יתבצע ע"י טכנאי גז מוסמך בלבד!

אין לפתוח את דלת הקמין .

יש להזהר ולהמנע ממגע ישיר עם גוף הקמין וכמו כן, חשוב להרחיק ממנו חפצים ועצמים רגישים לחום.

קמין סולר נפט

לקמין הסולר, קסם נוסטלגי השמור רק לו. מי שמתחבר למראה העתיק, הנושן, ימצא תשובה מסוגננת ומושלמת, בקמיני הסולר. שיטת הבערה והמראה, מקפלים בתוכם סגנון ייחודי שיכניס עמו משב מלא אופי לתוך החלל.

הסקה איכותית

אחד הדברים החשובים ביותר הוא השימוש בנפט מקורי. שימוש בזיופים למיניהם, יפגע באיכות הבערה ובאורך חייו של הקמין שלכם. קניית נפט מקורי, מספק איכותי וידוע, תבטיח לכם בערה איכותית ושמירה על הקמין לאורך שנים רבות.

תחזוקה עונתית

התחזוקה העונתית, בדיוק כמו בקמינים האחרים, חשובה מאוד ויש לדאוג לבצע אותה ע"י טכנאי מוסמך, בתחילת העונה הקרה ובסיומה.

בין אם אתם סוערים ונחשבים אוהבי אתגרים ובין אם אתם מכורים לנוחות ולחיים הטובים, תוכלו לבחור את הקמין שיתאים לכם. הקמינים המיובאים על ידי חברת א. ברפמן הם של מיטב מותגי האיכות העולמיים, ידועים ברמות הביצועים הגבוהות, נוחים מאוד ובטוחים לתפעול ותחזוקה ועומדים בתקנים האירופאיים הבינלאומיים המחמירים ביותר.