מכינים את הקמין לחורףרגע לפני שהחורף מגיע כל הטיפים לתחזוקה נכונה של הקמין שלכם, על מנת שתיהנו ממנו ובאותה העת תשמרו על שימוש יעיל ובטוח.


כל בעל קמין מכיר את המראה הכובש של להבות מרצדות מבעד לזכוכית ולתחושת החום האיכותי שמציפה את החלל. אין פסטורלי ורומנטי מאלו. הקמינים המודרניים אינם דורשים תחזוקה אינטנסיבית, אך הכנה מוקדמת וטיפול אחרי חודשים רבים בהם עמד הקמין דומם, יבטיח לכם חורף שקט עם קמין עובד, כך שתוכלו להתרכז בהנאה ממנו ולהפיק ממנו את המיטב.
קיימים 4 סוגי קמינים עיקריים: קמין עצים, קמין גז, קמין סולר וקמין פלט. לכל אחד מארבעת הסוגים אופן תחזוקה מעט שונה. ליקטנו עבורכם את הטיפים האפקיביים ביותר עבור כל קמין.


קמין עץ
קמין עצים הוא הקמין המסורתי. אם זה הקמין שברשותכם, אתם קרוב לוודאי אנשי עשיה, שאוהבים את העיסוק סביב ההסקה. כשמודבר בקמין עצים חשוב לבדוק מספר אלמנטים:
1. יש לבדוק שהזכוכית שלמה. זכוכית שנפגעה או נסדקה כתוצאה ממכה, חייבת להתחלף באחת חדשה. זכוכית שאינה שלמה מחבלת ברמה הבטיחותית של פעילות הקמין.
2. יש לבדוק את האטם הממוקם בדלת הקמין ובין הדלת לזכוכית. אטם תקין יבטיח בערה איכותית וישמור על החלל נקי מעשן.
3. פתחי כניסות האוויר הם פתחים קריטיים לפעילות תקינה של הקמין ולכן יש לוודא שפתחים אלו פנויים מפסולת או מעצמים זרים. ארובה פנויה היא ארובה שתספק תפוקה איכותית וגבוהה יותר. חשוב לנקות את הארובה טרם פתיחת העונה ואם אתם רוצים לעבוד על פי חוקי הספר, חשוב לנקותה פעם נוספת במהלך העונה עצמה. את הניקיון הזה מומלץ לבצע באמצעות בעל מקצוע מומחה בתחומו, שיוכל לנקות באופן שייטיב עם הקמין ובנוסף יוודא שחיבור הארובה לקמין הוא חיבור תקין ותקני.
4. חשוב ביותר יש לשים דגש על בדיקת בידוד הארובה ותקינות הארובה בחלל גג הרעפים .
5. חשוב מאוד לבדוק שהדפלקטור, מסית הלהבה, מונח במקומו.
6. צבע ייעודי המתאים לצביעת קמינים יכול לעשות פלאים לקמין שלכם ולהעניק לו מראה מחודש ורענן.
7. גם אם אתם וותיקים בתחום ומכירים את את נושא השימוש בחומרי גלם להסקה, אנחנו בוחרים להדגיש שוב, גם כאן את החשיבות בבחירה בעץ יבש ואיכותי להסקה, במטרה ליהנות מחימום יעיל ומנצילות גבוהה.


קמין גז
קמין גז פותח לאוהבי הנוחות. מדובר בקמין מרהיב למראה וידידותי מאוד לתפעול. לחיצה קלה על השלט והקמין שלכם בשיא הפעילות. קמיני הגז אינם דורשים תחזוקה מורכבת אך בהחלט חשוב להקפיד על מספר אלמנטים שיבטיחו פעילות תקינה ובטיחותית.
1.  אחת לשנה, לפני עונת החורף חשוב להפעיל את הקמין ולוודא שפעילותו תקינה. את הבדיקה התקופתית הזאת מומלץ לבצע באמצעות טכנאי שירות מוסמך. הטכנאי יבדוק שחלל הארובה פתוח ונקי מעצמים זרים ויבצע בדיקת תקינות כללית.
2. קמין הגז פועל על שלט. כדי לשמור על אורך חייו, רצוי להוציא את הסוללות מהרסיבר של השלט בתום תקופת השימוש, על מנת למנוע קורוזיה ולהחזירן עם תחילת העונה הקרה.
3. החזית של קמין הגז היא זכוכית ויש לוודא שהיא שלמה ויציבה במקומה.


קמין נפט סולר
קמין נפט סולר הוא קמין בעל יכולת חימום גבוהה ויעיל לחימום חללים גדולים . קמין השוטף את החלל במנות גדושות של אווירה, בעל מראה כובש שלא ניתן להישאר אדישים למולו. מספר דגשים יסייעו לכם לשמור על פעילותו התקינה:
1. ניתן לחדש את קמין הסולר באמצעות צביעה ייעודית. הצביעה תעניק לו מידת רעננות ותדגיש את יופיו.
2. יש לוודא את תקינותו של ווסת הדלק ולוודא שאינו דולף.
3. יש לבדוק את הארובה ולוודא שהיא נקיה מלכלכוך ומעצמים זרים.
4. חשוב לבדוק את תקינות המיכל של קמין הסולר - לוודא שאינו דולף, שהברזים תקינים ושגוף המיכל  עומד יציב.
5. לפני מילוי המיכל בסולר, חובה לסגור את ברז המיכל על מנת למנוע סתימות בקמין.
6. את בדיקת התקינות חשוב שיערוך טכנאי שירות מוסמך.
7. את מיכל הבערה של קמין הנפט סולר ניתן לנקות באמצעות שואב אבק. מה שהופך את פעולת הניקיון לזמינה וקלה.
8. יש לוודא שחזית הזכוכית של הקמין שלמה ויציבה במקומה.
9. חובה להזמין נפט אך ורק ממקור אמין.

קמין פלט
קמין פלט הוא קמין ייחודי, ומשלב רכיבי חשמל ואלקטרוניקה . מבטיח בערה איכותית ונחשב קמין ידידותי לסביבה. כשמדובר בתחזוקת קמין הפלט, יש לעמוד על מספר דברים:
1. רצוי להזמין טכנאי שירות מוסמך שיבדוק שהארובה תקינה ואינה חסומה וכן שכיסוי הארובה מונח במקומו.
2. יש לוודא שמיכל הבערה נקי לחלוטין מפסולת ומעצמים זרים.
3. יש לבדוק  כי כבל החשמל מחובר בצורה תקינה באופן שאינו יבוא במגע עם גוף הקמין.
4. יש לבדוק שזכוכית הקמין שלמה ויציבה במקומה.
5. על דלת תא הבערה ומגירת האפר להיות סגורים הרמטית.
6. טכנאי השירות המוסמך יבצע בדיקה מקיפה ובין השאר יבצע בדיקת הצתה לבדיקת רמת תקינות הקמין
7. חשוב לזכור כי פלט לח יגרום נזק לקמין ולכן חשוב להשתמש בפלט יבש ואיכותי בלבד.
8. אין בשום מקרה להשתמש בנוזלים דליקים להצתת הפלט בתא הבערה.


לסיכום, פעולות התחזוקה אינן מורכבות אך הן קריטיות לשמירה על הקמין שלכם לאורך שנים. מי שמקפיד על תחזוקה המבוססת על הטיפים שהענקנו כאן בכתבה, יזכה בקמין תקין המפיץ חום איכותי לאורך שנים רבות מאוד.